Aktuality  |   Oddelenia  |   Zmluvy, objednávky, faktúry  |   O nás  |   Kontakty
Nachádzate sa v sekcii:Meteorologické a hydrologické výstrahy SHMÚ budú sprevádzať praktické zdravotné odporúčania od ÚVZ SR

Meteorologické a hydrologické výstrahy SHMÚ budú sprevádzať praktické zdravotné odporúčania od ÚVZ SR


Súbory na stiahnutie: 0

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) a Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) posilnili vzájomnú spoluprácu pri informovaní verejnosti o meteorologických a hydrologických výstrahách na webovej stránke www.shmu.sk.

 

„Po vydaní výstrahy SHMÚ pred nebezpečnými poveternostnými javmi alebo povodňou sa široká verejnosť dozvie okrem meteorologických a hydrologických údajov aj informácie od ÚVZ SR, ktoré sú rozdelené do jednotlivých sekcií: Ohrozené skupiny obyvateľstva, Zdravotné riziká, Zdravotné odporúčania. Napríklad pri povodniach si verejnosť nájde praktické informácie k hygienickým požiadavkám pre studne, potraviny a poľnohospodárske plodiny, ktoré boli zaplavené vodou, a tiež, aké zdravotné riziká môžu nastať v dôsledku povodní. Pri meteorologických výstrahách budú zverejnené odporúčania, ako sa správať počas horúčav, mrazov a iných prejavov počasia spolu s uvedením, ktoré rizikové skupiny môžu byť najviac postihnuté týmito javmi a aké zdravotné riziká z toho vyplývajú,” vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

 

Ako uviedol generálny riaditeľ SHMÚ Martin Benko: „výsledkom spolupráce SHMÚ a ÚVZ SR je tak kvalitnejší servis pre obyvateľov na území Slovenskej republiky, pretože v čase vydania výstrahy sú pre verejnosť i médiá okamžite k dispozícii aj relevantné zdravotné odporúčania. Týkajú sa nebezpečných javov, ako sú napríklad vietor, búrky, nízke či vysoké teploty alebo povodne a iné.“

 

Kompletné informácie ÚVZ SR k hydrologickým a meteorologickým výstrahám SHMÚ nájdete na https://www.shmu.sk/sk/?page=2695 a https://www.shmu.sk/sk/?page=2691.

 

SHMÚ a ÚVZ SR sa touto aktivitou podieľali na riešení úlohy 5.4.2 z Akčného plánu pre implementáciu Stratégie adaptácie Slovenskej republiky na zmenu klímy. Výsledkom spolupráce je implementácia textov ÚVZ SR do meteorologických a hydrologických výstrah SHMÚ https://www.shmu.sk/sk/?page=987 a https://www.shmu.sk/sk/?page=1680.

 

 

Úrad verejného zdravotníctva SR a Slovenský hydrometeorologický ústav

Opičie kiahne

COVID-19

 

Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou spôsobenej koronavírusom

 

Imunologický prehľad v SR 2018

Viac informácií - Klikni na obrázok

Program monitorovania pitnej vody

klikni na obrázok

Úradné dni

Po: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
Ut: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
St: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
Št: neúradný deň
Pi: 8.00-11.00 / 11.30-14.00

Ako sa chrániť pred kliešťom

Ako predísť chrípke

Radón a zdravie obyvateľstva

Soľ nie je nad zlato


Čisté ruky