Aktuality  |   Oddelenia  |   Zmluvy, objednávky, faktúry  |   O nás  |   Kontakty
Nachádzate sa v sekcii:Hygiena detí a mládeže / Výskyt vši u detí

Výskyt vši u detí


ObrázokSúbory na stiahnutie: 0

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci v súvislosti so zvýšeným výskytom vší u detí v okrese Čadca a Kysucké Nové Mesto upozorňuje verejnosť a najmä rodičov, aby pri osobnej hygiene detí venovali zvýšenú pozornosť prehliadke vlasov a vlasovej hygiene.

Zavšivenie je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje parazit Voš detská, vlasová. Ide o nepríjemných cudzopasníkov, ktorí sa nachádzajú najčastejšie v spánkovej oblasti a v oblasti zátylku, výnimočne I v brade a obočí. Parazit sa vo vlasoch najčastejšie prezrádza prítomnosťou svetlých vajíčok – hníd. Hnidy zostávajú na vlasoch pevne prilepené aj po vyliahnutí vajíčok. Voš detská sa živí prúdiacou krvou.

K odvšiveniu je možno požiť dezinsekčný šampón, resp. iné dezinsekčné preparáty. Informácie je možné získať u praktického lekára pre deti a dorast, lekárnika alebo u predavača v drogérii. Všetky preparáty sa používajú podľa návodu, ktorý je uvedený pri každom výrobku. K zaisteniu spoľahlivej likvidácie vší, ktoré pri prvom umytí boli ukryté v hnidách a tak prežili je potrebné umytie hlavy opakovať po 8-10 dňoch. Súčasne je nutné očistiť týmito dezinsekčnými prípravkami aj hrebene a kefky, textílie je nutné vyprať a ožehliť (posteľná bielizeň, čiapka, šál...).

Dezinsekciu je nutné vykonať v celom kolektíve, kde bol zaznamenaný výskyt vší, t.j. v triede i v rodine.

Základným predpokladom v prevencii pred zavšivením je dodržiavanie zásad osobnej hygieny.

 veš dětská

Pri výskyte vší odporúčame:

·         okamžité ošetrenie hlavy

·         návštevu praktického lekára pre deti a dorast

·         v kolektíve súčasnú liečbu všetkých jedincov, za predpokladu spolupráce pedagógov, rodičov a praktického lekára dieťaťa

·         sprísniť ranný filter pred vyučovaním

·         žiaka u ktorého sa nájdu vši alebo hnidy okamžite poslať na vyšetrenie a až do jeho úplného vyliečenia nenavštevovať školu

 

Zároveň odporúčame riaditeľom predškolských a školských zariadení nariadiť v prevádzkovom poriadku vykonávanie prehliadok vlasovej časti hlavy detí na prítomnosť vší a hníd. Pri pozitívnom náleze odoslať žiakov na vyšetrenie k príslušnému lekárovi, ktorý po preliečení dovolí navštevovať predškolské a školské zariadenie.

 

 

Pripravili: kolektív odd. HDM

COVID-19

Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou spôsobenej koronavírusom

 

Imunologický prehľad v SR 2018

Viac informácií - Klikni na obrázok

Program monitorovania pitnej vody

klikni na obrázok

Úradné dni

Po: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
Ut: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
St: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
Št: neúradný deň
Pi: 8.00-11.00 / 11.30-14.00

Ako sa chrániť pred kliešťom

Ako predísť chrípke

Radón a zdravie obyvateľstva

Soľ nie je nad zlato


Čisté ruky