Aktuality  |   Oddelenia  |   Zmluvy, objednávky, faktúry  |   O nás  |   Kontakty
Nachádzate sa v sekcii:Podpora zdravia / 12. september - Európsky deň ústneho zdravia

12. september - Európsky deň ústneho zdravia


Súbory na stiahnutie: 0

Každoročne sa venuje 12. september prevencii ústneho zdravia ako Európsky deň ústneho zdravia. Jeho cieľom je poukázať, aké dôležité je pre človeka mať zdravé zuby. Zdravé zuby majú viacero funkcií, a to nie len žuvanie potravy, ale tiež tvorba slov a estetický vzhľad tváre. Krásny a zdravý úsmev je vstupnou bránou komunikácie, je to jeden z prvých momentov, ktorý si všimneme, keď sa s niekým stretneme. Je tiež veľmi dôležitý pre vytvorenie si prvého dojmu. Preto by sme ústne zdravie nemali zanedbávať a mali by sme sa pravidelne venovať dentálnej hygiene a ošetrovaniu ústnej dutiny.

Ústne zdravie predstavuje zdravé zuby a okolité tkanivá, čiže zuby bez zubného kazu, zdravé ďasná a parodont. Zubný kaz a ochorenia ďasien sa považujú za najrozšírenejšie ochorenia našej populácie, ktorým sa však dá úspešne predchádzať najmä pravidelnou prevenciou. So starostlivosťou o ústnu dutinu treba začať už v útlom detskom veku, po prerezaní prvých zúbkov a následne sa jej venovať každý deň počas celého života. Základom ústnej hygieny je pravidelné odstraňovanie zubného bakteriálneho povlaku, ktorý predstavuje základnú príčinu ochorení zubov a ďasien. K základným zásadám čistenia ústnej dutiny patrí najmä čistenie zubov ráno po raňajkách a večer pred spaním, čisteniu zubov sa venovať aspoň 3 minúty. Okrem toho je veľmi dôležité, aby mal človek dostatočný a pravidelný prísun minerálov a vitamínov z pestrej stravy.

Aj regionálne úrady verejného zdravotníctva sa venujú tejto problematike v snahe podporovať zdravie ústnej dutiny. Na túto problematiku upozorňuje jeden z cieľov programu Svetovej zdravotníckej organizácie „Zdravie 21 – zdravie pre všetkých v 21. storočí“ (Zdravie 21 pre Európsky región pre 21. storočie), ktorého cieľom je znížiť výskyt neprenosných chorôb.

V našom kraji sa taktiež venujeme tejto problematike prostredníctvom projektu s názvom „Zdravotno-výchovné pôsobenie u detí predškolského veku - stomatohygiena“ formou besied pre deti predškolského veku. Besedy sú obohatené nácvikom správnej techniky čistenia zúbkov a tiež premietaním rozprávok z cyklu „Prečo zvieratká bolia zuby“. V prípade záujmu o tieto besedy kontaktujte odborné pracovníčky Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci na tel. č. 041/430 26 18.

 

 

 

Zdroj:
ÚVZ SR

 

Pripravilo:
Oddelenie podpory zdravia a zdravotnej výchovy
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Opičie kiahne

COVID-19

 

Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou spôsobenej koronavírusom

 

Imunologický prehľad v SR 2018

Viac informácií - Klikni na obrázok

Program monitorovania pitnej vody

klikni na obrázok

Úradné dni

Po: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
Ut: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
St: 8.00-11.00 / 11.30-14.00
Št: neúradný deň
Pi: 8.00-11.00 / 11.30-14.00

Ako sa chrániť pred kliešťom

Ako predísť chrípke

Radón a zdravie obyvateľstva

Soľ nie je nad zlato


Čisté ruky