Aktuality  |   Oddelenia  |   Zmluvy, objednávky, faktúry  |   O nás  |   Kontakty
Nachádzate sa v sekcii:Podpora zdravia / Svetový deň obezity - 4.3.2020

Svetový deň obezity - 4.3.2020


Súbory na stiahnutie: 0

   V tento deň sa po celom svete konajú akcie nielen pre odborníkov, ale aj širokú verejnosť. Cieľom tohto dňa je oboznámiť spoločnosť s rizikami nadváhy a obezity a podporiť aktívny prístup k zvládaniu tejto problematiky. V rámci svetového dňa sa spájajú mnohé odborné inštitúcie a organizácie s cieľom komplexnej a efektívnej pomoci pre ľudí s týmto závažným rizikovým faktorom.  Obezita je celosvetovým problémom a nadobúda epidemické rozmery, trpí ňou viac než 2 miliardy ľudí po celom svete a tento počet sa neustále zvyšuje. Odhaduje sa, že každý druhý dospelý človek a každé piate dieťa majú nadváhu či obezitu.


   Veľkým problémom býva, že človek, ktorý trpí obezitou, v skutočnosti ani netuší, že je chorý. Ľudia si častokrát myslia, že ak chudnú, sú vyliečení, avšak veľmi dôležité je vedieť si svoju zníženú hmotnosť aj udržať. S obezitou sa spája mnoho ochorení, ktoré výrazne znižujú kvalitu života jedinca, ako aj celej rodiny. Medzi najzávažnejšie patrí cukrovka II.typu, srdcovo-cievne ochorenia, či mnohé onkologické ochorenia. Zníženie hmotnosti o 5 až 10% výrazne znižuje úmrtnosť a znižuje riziko vzniku spomínaných ochorení. Ľudia s vysokou hmotnosťou trpia nízkym sebavedomím, častokrát nezdravým spôsobom života, a tým aj napriek zvýšenému kalorickému príjmu trpia nedostatkom živín v tele.


   Tento rok sú aktivity k Svetovému dňu obezity súčasťou celoeurópskej kampane, realizovanej spoločnosťou EASO (Európska asociácia pre štúdium obezity). Do kampane sú zapojené aj ďalšie relevantné inštitúcie, teda aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky a Regionálne úrady verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.  V Slovenskej republike bude táto kampaň realizovaná spoločnosťou STOB, ako aj ich slovenským sprostredkovateľom Hygea, za súčinnosti lekární Benu a Partner. Aktivity budú prebiehať 4. marca 2020 v čase od 9,00 do 12,00 hod. v lekárni Fontána na Palárikovej ulici v Čadci, kde budú mať klienti možnosť zúčastniť sa poradenstva v oblasti výživy a prevencie nadváhy a obezity, ktorá bude pozostávať z analýzy ľudského tela (podielu tukovej a svalovej hmoty, BMI a pod.), vyhodnotenia zistených výsledkov a následne poradenstva v oblasti problematiky nadváhy a obezity, príp. spôsobu stravovania a zdravého životného štýlu klienta.  V partnerských lekárňach bude vyhradené miesto, kde zamestnanci Poradne zdravia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci budú poskytovať odborné poradenstvo.

 

   Kampane sa môže zúčastniť každý človek, ktorý sa chce dozvedieť niečo o svojom zdraví!


Pripravilo:
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci

Zdroj:
STOB.sk
STOB.cz
ÚVZ SR

COVID-19

 

Ako znížiť riziko nákazy pred infekciou spôsobenej koronavírusom

 

Imunologický prehľad v SR 2018

Viac informácií - Klikni na obrázok

Program monitorovania pitnej vody

klikni na obrázok

Úradné dni

RÚVZ so sídlom v Čadci dočasne z tech. príčin zatvorený!!!
Po: 8.00-11.00
Ut: 8.00-11.00
St: 8.00-11.00
Št: neúradný deň
Pi: 8.00-11.00

Ako sa chrániť pred kliešťom

Ako predísť chrípke

Radón a zdravie obyvateľstva

Soľ nie je nad zlato


Čisté ruky