Detská obezita a fyzická aktivita

Nosným mottom tohtoročného Svetového dňa proti rakovine, ktorý je 4. februára je „Detská obezita a fyzická aktivita“. Európsky parlament vydal tzv. Biely papier, v ktorom obesity1205art.jpgsa konštatovalo, že obezita prerastá do rozmerov epidémie, ktorá sa veľmi rýchlo etabluje, bohužiaľ aj u malých detí. Detská obezita sa v Európe stáva akútnou zdravotnou krízou. Viac ako 3 milióny detí je obéznych a 22 miliónov detí trpí nadváhou. Momentálne pripadá jeden štíhly na tri obézne deti. V Slovenskej republike má nadváhu a obezitu 2/3 dospelých a výrazne narastá i počet obéznych mladistvých. Priemerné  európske dieťa pozerá televíziu 4 hodiny denne, no pohybu sa venuje len 2 až 4 hodiny týždenne. Deti sa vo svojom voľnom čase nevenujú športovým aktivitám, ale uprednostňujú pasivitu. Deti nedostatok pohybu dopĺňajú nevhodným zložením výživy a prejedaním sa. Prejedanie sa je ako sporenie. Ukladáme si gram ku gramu a po určitom čase zistíme, že máme kilá navyše. Obezita sa týka nie len estetiky tela, ale hlavne zanecháva tvrdé následky na našom zdraví v podobe srdcovo - cievnych ochorení, niektorých onkologických ochorení, ochorení kĺbov, kostrového a svalového systému, metabolické ochorenia a iné. Obézni vo veku 15 až 35 rokov zomierajú až 12 - krát častejšie v porovnaní s osobami s normálnou telesnou hmotnosťou. Najčastejšou príčinou smrti u ľudí trpiacich obezitou a nadváhou sú srdcovo - cievne choroby, cukrovka 2. typu a rakovina. Je veľmi dôležité, aby si deti odmalička osvojovali správne stravovacie návyky, ktoré by mali byť doplnené dostatočnou pohybovou aktivitou a úplným vylúčením abúzov (fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu a iné).                                                 

Liga proti rakovine odporúča:

1. Jedzme vyvážene

Kľúčom k zdraviu je pestrá strava, ktorá obsahuje veľa ovocia a zeleniny a správna kombinácia potravín. K tomu patrí veľa uhľohydrátov a tuk ako dodávatelia energie, dostatočné množstvo bielkovín ako stavebná látka, vitamíny a minerály, ktoré prospievajú látkovej výmene a imunitnému systému, ako aj dostatok vláknin pomáhajúcich tráveniu.

 

2. Zbavme sa nadbytočných kíl

S nadváhou stúpa riziko rakoviny. A to najmä tela maternice, hrubého čreva, prsníka a prostaty kvôli zvýšenému množstvu tukov, ktoré zvyšuje množstvo rastových hormónov.

 

3. Viac zeleniny a ovocia

Zelenina a ovocie sú jadrom zdravej výživy. Obsahujú množstvo látok, ktoré chránia pred rakovinou a napomáhajú lepšiemu tráveniu a pravidelnému vyprázdňovaniu. Ideálne je konzumovať denne 400 - 800 g, rozdelených do 5 porcií.

 

4. Viac chleba, ryže, zemiakov a cestovín

Denne 600 - 800 g chleba, ryže, zemiakov, cestovín a vláknin zvyšuje ochranu proti rakovine. Obsahujú vitamíny, minerály a vďaka vláknine v nelúpaných obilninách pomáhajú aj rýchlejšiemu transportu črevného obsahu, v ktorom môžu byť prítomné karcinogénne látky.

 

5. Menej mäsa

Menej mäsa znamená menej zbytočných kalórií. Dajme prednosť hydine a rybám pred červeným mäsom.

 

6. Uprednostňujme rastlinné tuky

Stredomorská kuchyňa nám dáva dobrý príklad. Konzumuje sa tam prevažne olivový, slnečnicový a repkový olej, ktorý je zdravší. Obmedzme preto príjem jedál obsahujúcich živočíšne tuky.

 

7. Menej alkoholu

Alkohol škodí nielen mozgu a pečeni, ale je aj rizikovým faktorom pre vznik rakoviny.

 

8. Buďme opatrní pri príprave jedál

Pri príprave jedál uprednostňujme dusenie a varenie na pare. Snažme sa eliminovať vysmážanie. Dôležité je obmedziť príjem soli (NaCI), pri príprave jedla solíme len nevyhnutne. Dávame prednosť dosoľovaniu tesne pred konzumáciou na tanieri. Soľ môžeme nahradiť bylinkami (bazalka, ligurček, kurkuma...)

 

9. Správne skladujme potraviny

Tým dosiahneme, že si dlhšie zachovajú svoju výživnú hodnotu a nevznikajú v nich látky, ktoré by mohli byť‘ rizikom vzniku rakoviny. Skazené alebo plesňou napadnuté potraviny treba vyhodiť.

 

10.Nesiahajme zbytočne po tabletách vitamínov a minerálov

Kto sa stravuje vyvážene a pestro, má dostatočný prísun vitamínov a minerálov. V žiadnom prípade si nesmieme myslieť, že prijímanie vitamínových tabliet a minerálov nahradí vyváženú stravu obsahujúcu ovocie a zeleninu.

 

11. Pohybujme sa

Telesná aktivita sa veľmi pozitívne odráža na našom zdraví. Kto sa denne aspoň pol hodiny aktívne pohybuje a vydáva množstvo energie, znižuje riziko rakoviny, najmä hrubého čreva a prsníka. 30 minútovou prechádzkou do obchodu alebo použitím schodov namiesto výťahu môžeme znížiť riziko obezity, rakoviny, osteoporózy a ochabnutie svalstva. Pravidelná fyzická aktivita môže napomáhať k zlepšeniu kvality spánku a uvoľneniu endorfínov „hormónov šťastia“. Odmenou za to bude nielen zdravie, ale aj sviežosť organizmu a pleti.

 

12. Nefajčime

Fajčenie nespôsobuje len rakovinu, ale pôsobí aj na celý organizmus, fyzickú výkonnosť, potenciu, u žien na kvalitu pokožky a vlasov.

 

Pokiaľ nedokážete dodržať všetkých 12 odporúčaní Ligy proti rakovine, nezúfajte. Stačí len malá zmena vo vašom životnom štýle a telo sa vám odvďačí.

 

Jablko alebo hruška?

FMtwo.jpgZ hľadiska zdravotných rizík je dôležité nielen to, koľko tuku sa nachádza v tele, ale aj jeho rozloženie. Ak je tuk uložený najmä na bruchu a hrudníku, ide o tzv. mužský alebo centrálny typ obezity, kedy tvar tela pripomína jablko. U žien býva najčastejšie distribúcia tuku najmä na bokoch a stehnách a tvar tela pripomína hrušku. Jednoznačne rizikovejšie je uloženie tuku na bruchu (Obr. 1). Takýto typ obezity predstavuje zvýšené riziko srdcovo - cievnych ochorení, cukrovky a cievnych mozgových príhod. Obezita vo významnej miere zvyšuje chorobnosť, invaliditu, úmrtnosť a v neposlednom rade zhoršuje kvalitu života.

podkozny-a-vnutrobrusny-tuk.jpg

Obrázok 1 Centrálny typ obezity

 

Zdravotné riziko podľa obvodu pása

 

zvýšené riziko

vysoké riziko

 

MUŽI

nad 94 cm

nad 102 cm

 

ŽENY

nad 80 cm

nad 88 cm

 

 

Účinnou zbraňou proti obezite je vedieť o nej viac a najmä o možnostiach jej riešenia. Dobrou správou je, že riešenie je možné a s pomocou odborníka sa dosahujú výsledky, ktoré môžu byť trvalé. No v prvom rade treba zmeniť náš postoj k svojmu zdraviu, pretože každý je zodpovedný sám za svoje zdravie.

 

& Mám rád moje zdravé aktívne detstvo

 

Pripravila: Mgr. Zuzana Valachová z podkladov Ligy proti rakovine

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci

Oddelenie podpory zdravia