Dojčenie - zdravý štart do života

dojcenie_zdravy_zivot_2008.jpgStále platí, že dojčenie je zdravým štartom dieťaťa do života, a že materské mlieko je najlepším darom pre dieťa od milujúcej matky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča dojčiť dieťa po dobu 6 mesiacov, a potom dieťa adekvátne prikrmovať do dvoch rokov a dlhšie, ak to matke a dieťaťu vyhovuje. Po prepustení z pôrodnice bolo v roku 2003 na Slovensku dojčených 93,2 % novorodencov. S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa toto percento postupne znížilo z 83,2 % dojčených detí vo veku jeden mesiac až na 37,8 % dojčených detí vo veku šesť mesiacov. Dojčenie obvykle poukazuje iba na matku a dieťa, ale netreba zabúdať ani na otcov, ktorý tiež hrajú významnú,  i keď nepriamu rolu pri dojčení. Matka v období dojčenia sa môže cítiť preťažená silnou naviazanosťou dieťaťa na ňu a veľkou zodpovednosťou. Mnohé matky pochybujú, či všetko zvládnu, a preto manžel by mal byť neodmysliteľnou oporou žene nie len počas dojčenia, ale i počas celej výchovy dieťaťa.

 

Vplyv dojčenia na zdravie matky a dieťaťa

Dojčenie ovplyvňuje duševný a telesný vývoj dieťaťa ale aj matky. U kojených detí je menšie riziko vzniku ochorení ako je syndróm náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS), alergia, obezita, cukrovka, vysoký krvný tlak. Z viacerých vedeckých výskumov vyplýva, že dojčené deti začínajú rozprávať v skoršom veku a rýchlejšie sa rozvíjajú z pohybovej stránky. V škole dosahujú dlhodobo lepšie výsledky a ich inteligencia v dospelosti je vyššia. Vďačia za to viacerým látkam z materského mlieka, ktoré podporujú vývoj mozgu. Pozitívny vplyv dojčenia na rozvoj mozgu a úroveň intelektových schopností dieťaťa je ešte výraznejší u nezrelých, predčasne narodených detí. Novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou, kŕmení materským mliekom v prvých týždňoch života, vykazujú v neskoršom detstve lepšie výsledky inteligenčných testov ako deti, živené umelou výživou. Dojčenie ma v konečnom dôsledku aj priaznivý dopad na zdravie matky, lebo znižuje riziko popôrodného krvácania, znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, vaječníkov a iné. Dojčenie má ochranný účinok dokonca aj na výskyt osteoporózy v období po prechode, pretože v čase dojčenia sa v tele mení spôsob hospodárenia s vápnikom.

 

Výhody dojčenie pre dieťa

Ü Materské mlieko obsahuje v správnom pomere všetky živiny, ktoré dieťa potrebuje. Žiadny prípravok umelej výživy nemá rovnaké zloženie ako materské mlieko.

Ü Vyvíjajúca sa tráviaca sústava dieťaťa materské mlieko ľahšie spracuje.

Ü Materské mlieko nespôsobuje alergické reakcie.

Ü Dojčenie posilňuje prirodzenú imunitu, pretože mliekom sa prenášajú materské protilátky. Kolostrum (mledzivo) je bohaté na protilátky.

Ü Materské mlieko povzbudzuje vylučovanie smolky ( prvá tmavá stolica bábätka). Dojčené deti majú zriedka zápchu.

Ü Sanie z prsníka prispieva k vývinu úst.

Ü Dojčenie je pohodlné a úsporné.

Ü Dojčenie eliminuje riziko znečistenej vody, ktorá sa môže použiť na prípravu umelej výživy.

Ü V čase šestonedelia, keď novorodenec saje z prsníka, podporuje sa návrat maternice do stavu pred tehotenstvom.

Ü Pri produkcii materského mlieka sa spotrebúva tuk z tela matky, a tým sa uľahčuje chudnutie.

Ü Dojčenie prispieva k citovému rozvoju vzťahu matky a dieťaťa.

 

zdravotných výhodách dojčenia pre dieťa a matku sme si už povedali, no dojčenie má i praktické výhody (materské mlieko je vždy poruke, má správnu teplotu a je sterilné, a preto netreba zohrievať vodu, riediť mlieko, vyvárať fľaše a cumlíky) a v neposlednom rade dojčenie má i ekonomické výhody.

 

Materské mlieko

babies_269.gifMaterské mlieko je bohatým zdrojom tukov, cukrov (laktóza), bielkovín, vitamínov (obsah vitamínov v materskom mlieku závisí od výživy matky), minerálnych, stopových prvkov, aminokyselín (napr. taurín, ktorý ovplyvňuje zrenie CNS). Materské mlieko obsahuje taktiež kyselinu arachidónovu, ktorá urýchľuje dozrievanie enterocytov, ovplyvňuje imunitné odpovede a je prekurzorom prostaglandínov. Materské mlieko okrem živín a energie obsahuje protilátky, ktoré pomáhajú novorodencovi zvyšovať obranyschopnosť (imunitu). V prvom rade teba zdôrazniť vysokú výživnú a ochrannú hodnotu prvého mlieka – mledziva (kolostrum), ktoré sa tvorí do piateho dňa po pôrode. Mledzivo (kolostrum), obsahuje viac bielkovín, viac minerálnych látok, vitamíny A a E, menej tukov a cukrov, ako mlieko, ktoré sa začne tvoriť po 7 až 10 dňoch. Mledzivo má nie len ochranné účinky, ale aj laxatívne (podporuje vyprázdnenie čreva), odstraňuje smolku – prvú tmavú stolicu bábätka. Mledzivo je koncentrovaná potrava doslova nabitá obrannými látkami, možno ho preto nazvať aj „prvým očkovaním“. Treba podotknúť, že napriek veľkému pokroku vedy a techniky 20. a 21 storočia sa nepodarilo vyrobiť taký mliečny prípravok, ktorý by dosiahol kvalitu materského mlieka.

 

 

& Sprievodca dojčením

& Výživa matky počas dojčenia

& Techniky dojčenia

 

Pripravila: Mgr. Zuzana Valachová

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Čadci

Oddelenie podpory zdravia